Щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної

Відповідно до п. 192.2 ст. 192 Кодексу зменшення суми податкових зобов’язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
Згідно з п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 N 1307 (далі – Порядок N 1307), у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань відповідно до ст. 192 Кодексу постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних.
У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни.
Щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, якщо на дату складання податкової накладної покупець не був платником ПДВ, а на дату складання розрахунку коригування вже зареєстрований як платник цього податку
Пунктом 8 Порядку N 1307 та формою розрахунку коригування передбачено, що у верхній лівій частині такого розрахунку коригування робиться відповідна помітка “X” та зазначається тип причини “02” – Складена на постачання неплатнику податку.
Згідно з п. 12 Порядку N 1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який незареєстрований як платник податку, у графі “Отримувач (покупець)” зазначається “Неплатник”, у рядку “Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)” проставляється умовний ІПН “100000000000”.
При цьому розрахунок коригування до податкової накладної, яка не видається отримувачу (покупцю) (за наявності законодавчих підстав для складання такого розрахунку коригування), підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем) (п. 22 Порядку N 1307).
Щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на покупця – неплатника ПДВ, у разі повернення таким неплатником неоплаченого товару
Зменшення суми податкових зобов’язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (п. 192.2 ст. 192 Кодексу).
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Кодексу податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.
У випадку повернення неплатником ПДВ неоплаченого товару постачальник – платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної при здійсненні операцій з постачання такого товару, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.
Щодо порядку складання розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань у разі повернення неплатнику ПДВ залишку суми грошових коштів, що раніше були ним сплачені
Згідно з п. 192.2 ст. 192 Кодексу зменшення суми податкових зобов’язань платника податку – постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору.
Таким чином, можливості складення платником ПДВ розрахунку коригування на зменшення нарахованих податкових зобов’язань у разі повернення неплатнику частини попередньої (авансової) оплати Кодексом не передбачено.

(Джерело: лист ДФС від 16.11.2017 р. № 2639/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *