Звітність про контрольовані іноземні компанії (КІК)

Відповідно до пп. 39-2.1.2 ПКУ іноземна компанія визнається КІК, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України:

  •       володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або
  •       володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
  •       окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.

Відповідно до п. 54 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, 2022 рік є першим звітним роком для подання Звіту про КІК, проте контролюючі особи мають право подати Звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік із включенням зазначеного у такому Звіті про КІК скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. При цьому, штрафні санкції та/або пеня не застосовуються.

Тобто, терміном подання Звіту про КІК за 2022 та 2023 роки буде 1 березня 2024 року.

Наказом Мінфіну № 254 від 25.08.2022р. затверджено дві форми Звіту про КІК – повна та скорочена. Скорочену форму Звіту про КІК подають ті контролюючі особи, які не мають змоги забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств. У всіх інших випадках, подається повний Звіт про КІК.

У разі подання скороченої форми Звіту про КІК, контролююча особа повинна подати повну форму звіту до кінця календарного року.

Окрім подання Звіту про КІК, контролююча особа має сплатити ПДФО або податок на прибуток в Україні з суми скоригованого прибутку КІК за відповідний звітний період у розмірі частки, якою володіє.

Однак, пп.39-2.4.1 та пп.39-2.4.2 ПКУ визначаються випадки, коли скоригований прибуток КІК звільняється від оподаткування, а саме, коли:

  •       між Україною та державою, резидентом якої є КІК, укладена угода про уникнення подвійного оподаткування та виконується хоча б одна з таких умов:

– частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50%,

– або КІК сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою не менше ніж 13%;

  •       загальний сукупний дохід усіх КІК однієї контролюючої особи не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду;
  •       КІК є публічною компанією, акції якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі;
  •       КІК здійснює благодійну діяльність та не розподіляє доходи на користь її засновників (учасників).

Пунктом 120.7 ст. 120 ПКУ передбачено застосування до контролюючої особи штрафних санкцій у розмірі від 50 до 1 000 прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року за порушення вимог ПКУ, що стосуються КІК.

За порушення вимог статті 39-2 ПКУ під час визначення та обчислення прибутку КІК за результатами 2022-2023 звітних (податкових) років, штрафні санкції та пеня не застосовуються.

(Джерело : ДПСУ)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *