Відкриваючи бізнес за кордоном, юридична або фізична особа резидент України з 1 січня 2022 року зобов’язана складати та подавати до органів ДПС:
– інформацію (Повідомлення) про набуття/припинення участі у КІК;
– щорічний звіт про КІК (одночасно з річною декларацією про майновий стан і доходи).
Іноземна компанія визнається КІК, якщо фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України:
- володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 50 відсотків, або
- володіє часткою в іноземній юридичній особі у розмірі більше ніж 10 відсотків, за умови що декілька фізичних осіб – резидентів України та/або юридичних осіб – резидентів України володіють частками в іноземній юридичній особі, розмір яких у сукупності становить 50 і більше відсотків, або
- окремо або разом з іншими резидентами України – пов’язаними особами здійснює фактичний контроль над іноземною юридичною особою.
Подання Повідомлення про КіК:
Повідомлення надсилається до контролюючого органу протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю).
Подання звіту про КІК:
До контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи – резидента та основним місцем обліку юридичної особи – резидента засобами електронного зв’язку в електронній формі з електронним цифровим підписом через особистий податковий кабінет(щодо кожної контрольованої іноземної компанії окремо):
– для фізичних осіб до 01 травня року наступного за звітним одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи фізичних осіб,
– для юридичних осіб – до 01 березня наступного року за звітним одночасно з поданням податкової декларації з податку на прибуток підприємств.
До Звіту в обов’язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.
Першим звітним роком для звіту про контрольовані іноземні компанії є 2022 рік (подається разом із 2023р.) , в перший раз звіт подається у 2024 році!
Штрафні санкції
Пунктом 120.7 ст. 120 ПКУ передбачено застосування до контролюючої особи штрафних санкцій у розмірі від 50 до 1 000 прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року за порушення вимог ПКУ, що стосуються КІК.
За порушення вимог статті 39-2 ПКУ під час визначення та обчислення прибутку КІК за результатами 2022-2023 звітних (податкових) років, штрафні санкції та пеня не застосовуються.
Разом з тим, штрафні санкції застосовуються за:
– Неподання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії – штраф в розмірі 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (один прожитковий мінімум станом на 01.01.2024р. – 3028грн).
-Несвоєчасне подання контролюючою особою звіту про контрольовані іноземні компанії – штраф в розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожен календарний день неподання, але не більше 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
– Неповідомлення про набуття частки в іноземній юридичній особі, або про початок здійснення фактичного контролю за іноземною юридичною особою, або про відчуження частки в іноземній юридичній особі, або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою – тягне за собою накладення штрафу в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.
Консалтинг Ужгород