Судова практика: ФОПа оштрафували за несплату ЄСВ після припинення його діяльності

У своєму рішенні суд з поміж іншого посилався на наступне:

26.01.2016 року державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

01.11.2016 Кременчуцькою ОДПІ винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0038941302, яким зобов’язано ФОП сплатити заборгованість по штрафним санкціям та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Проте контролюючим органом не враховано положення ст. 61 Конституції України, в якій зазначається, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

За правилом ч. 2 ст. 50 ЦКУ фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» фізична особа – підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є, зокрема:

– фізичні особи – підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою – підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців);

З огляду на зазначене, вбачається, що фінансові санкції у вигляді штрафів та пені у разі порушення норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» можуть бути застосовані, зокрема, до фізичних осіб – підприємців, відомості про реєстрацію яких внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, та лише після внесення вказаних відомостей до реєстру, фізична особа набуває статусу підприємця (фізичної особи-підприємця).

Таким чином, враховуючи усі вищевикладені обставини, суд прийшов до висновку, що сформована ГУ ДФС у Полтавській області вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-6821-25/134 від 09.02.2017 на суму 13375,42 грн. є протиправною та, як наслідок, підлягає скасуванню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *