Пунктом 201.10 ст. 201 ПКУ визначено, що відсутність факту реєстрації платником податку — продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних ЄРПН є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Види перевірок, які мають право проводити контролюючі органи, визначені п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу та до яких належать камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначено ст. 78 Податкового кодексу.
Відповідно до п. 78.1 зазначеної статті документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, зокрема, такої підстави, як виявлення недостовірності даних, що міститься у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем отримання запиту.
При виявленні розбіжностей даних податкової декларації з ПДВ та даних ЄРПН платники податків несуть відповідальність, передбачену Податковим кодексом.
(Джерело: сайт ДФС).