ДПСУ в інформаційному листі №16 роз яснила, які уточнення внесені Законом № 786 щодо штрафів за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних.
В інформаційному листі № 13 було надано коментарі щодо нового пункту 73, доданого Законом № 466 у підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Відповідно до цього пункту (в редакції Закону № 466) підлягають перегляду неузгоджені та несплачені станом на 23 травня 2020 року штрафні санкції, нараховані з 1 січня 2017 по 31 грудня 2019 року, за порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, складених за:
- операціями, що звільняються від оподаткування ПДВ;
- операціями, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою;
- операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» – «г» пункту 198.5 статті 198 Кодексу;
- відповідно до статті 199 Кодексу;
- відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 Кодексу
Ця норма поширюється на випадки, коли грошові зобов’язання неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження). У такому разі, контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку має здійснити перерахунок суми штрафу і надіслати (вручити) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення із зазначенням нових розмірів штрафів.
Закон № 786 вніс дві суттєві зміни у цю процедуру:
По-перше, зазначені правила щодо перегляду штрафних санкцій були уточнені. Встановлено, що період, за який у платника ПДВ є право на перегляд, розпочинається з 1 січня 2017 року і закінчується 22 травня 2020 року (тобто датою набрання чинності Законом № 466, а не 31 грудня 2019 року, як передбачалося спочатку).
По-друге, розмір нарахованих і неузгоджених штрафів, які є предметом перегляду, знизили вдвічі від попередніх розмірів. Тобто штрафи становлять: – у разі відсутності реєстрації – 2,5% від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 1700 гривень;
– у разі несвоєчасної реєстрації – 1% від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 510 гривень.
Таким чином, ці перехідні штрафи є меншими за ті, що передбачені за аналогічні порушення у статті 120 Кодексу в редакції Закону № 466. Зазначені нові повідомлення-рішення будуть надіслані платникам податку податковими органами на підставі Закону, і не потребують подання додаткових заяв чи звернень.
(Джерело: ДПСУ)