Порядок оподаткування дивідендів регламентовано пп. 170.5.2 ст. 170 ПКУ. Резидент, який нараховує дивіденди, є податковим агентом під час нарахування дивідендів.
Ставка податку визначається податковим статусом емітента:
- 5 % — у разі виплати дивідендів юридичною особою — платником податку на прибуток (пп. 167.5.2 ст. 167 ПКУ);
- 9 % — у разі виплати дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, корпоративними правами, нарахованими нерезидентами, інститутами спільного інвестування та платниками єдиного податку (пп. 167.5.4 ст. 167 ПКУ);
- 18 % — у разі виплати дивідендів, що нараховані за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих, адже з метою оподаткування такі дивіденди прирівнюються до заробітної плати (пп. 167.5.1 ст. 167 ПКУ).
ПДФО не утримують із суми нарахованих дивідендів у разі їх реінвестиції, коли дивіденди не виплачують, а спрямовують на збільшення статутного капіталу (пп. 165.1.18 ст. 165 ПКУ).
Сплата ПДФО до бюджету відбувається одночасно з виплатою дивідендів, саме:
- ПДФО сплачується до бюджету протягом трьох банківських днів, що настають за днем такого нарахування (виплати, надання), якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента;
- не пізніше 30-го числа місяця, що настає за місяцем нарахування, якщо оподатковуваний дохід нарахований, але не виплачений (не наданий) фізичній особі.
Такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 %.
Доходи за акціями та інші доходи від участі працівників у власності підприємства (дивіденди, відсотки, виплати за паями) не є базою для нарахування єдиного внеску. З огляду на це, на суму дивідендів як для працівників підприємства, так і для тих учасників товариства, які не є працівниками такого підприємства, ЄСВ не нараховується.
(Джерело: ДПС у Харківській області)