За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовується, зокрема, фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 Податкового кодексу).
При нарахуванні суми грошового зобов’язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, — починаючи з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов’язання, визначеного Податковим кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження), — нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 % річних облікової ставки Нацбанку України, яка діє на кожен такий день.
При самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків — нарахування пені розпочинається після спливу 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, визначеного пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Кодексу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 % річних облікової ставки Нацбанку України, що діє на кожен такий день.
При нарахуванні пені варто врахувати, що з 13.07.2018 р. правління Нацбанку прийняло рішення підвищити облікову ставку до 17,5 % річних. Нагадаємо, що попередній розмір облікової ставки на рівні 17 % було встановлено з 02.03.18р.
(Джерело: ДФС у Вінницькій області).