10.12.2024 в Нацбанку відбувся пресбрифінг за участю керівників Незалежної асоціації банків України (НАБУ), Асоціації українських банків (АУБ), ПриватБанку, Ощадбанку, Райффайзен Банку, Універсал Банку та НБУ, присвячений підписанню Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Меморандум стосується взаємодії банків і надавачів платіжних послуг із клієнтами — фізичними особами, ФОП і ФОП як частинами групи пов’язаних компаній та удосконалює і стандартизує підходи банків щодо моніторингу операцій клієнтів із застосуванням ризик-орієнтовного підходу.
Відповідно до Меморандуму, надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризик-орієнтованого підходу. Це означатиме, що банки не встановлюватимуть лімітів на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема, «зарплатних» клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих надавачем платіжних послуг згідно з вимогами постанови Правління НБУ від 24.02.2022 № 18.
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться також і на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
- з 01.02.2025 — для клієнтів «високого» рівня ризику — ліміт у сумі до 50 тис. грн/міс.;
- для клієнтів «середнього» й «низького» рівнів ризику — відповідно до лімітів і строків поетапної реалізації:
- з 01.02.2025 — в сумі до 150 тис. грн/міс.;
- з 01.06.2025 — в сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу. Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутися до надавача платіжних послуг — учасника Меморандуму із запитом для підвищення встановленого ліміту з обов’язковим наданням документального підтвердження коштів.
(Джерело: НБУ)