Верховна Рада виключила з перехідних положень Цивільного кодексу норму, відповідно до якої у період дії воєнного стану перебіг позовної давності, визначений ЦК, зупиняється на строк дії такого стану.
Відповідний законопроект 11315, яким скасовано зупинку перебігу позовної давності, прийнято 14 травня відразу в цілому.
Таким чином, обмеження строком для звернення громадян до суду по цивільних справах, зокрема, щодо прийняття спадщини, повернуть в дію.
30 січня 2024 року набув чинності закон, який визначає, що на строк дії воєнного стану в Україні зупиняється перебіг позовної давності, визначений Цивільним кодексом. Тобто, зупиняється перебіг строку, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Втім, вже наприкінці травня 2024 року у парламенті з’явився законопроект 11315, яким пропонується скасувати це зупинення.
Як пояснюють автори законопроекту про скасування норми щодо зупинення перебігу позовної давності, «окремі випадки, коли особа тривалий час залучається у складі воєнізованих формувань до бойових дій, чи з інших поважних причин, що пов’язані із бойовими діями, не має можливості вчасно звернутися до суду за захистом своїх прав, не можуть виправдовувати зупинення перебігу позовної давності в цілому у державі».
Вони зазначають, що для таких випадків ч. 5 ст. 267 ЦК передбачено можливість поновити строк позовної давності, «якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту».
Таким чином, у Цивільному кодексі скасували норму, відповідно до якої у період дії воєнного стану перебіг позовної давності зупинявся на строк дії такого стану.
(Джерело: ВРУ)