Податківці на офіційному сайті ДПС України (https://tax.gov.ua/ → «Пресцентр» → «Новини») розмістили відповіді на запитання щодо заповнення звіту за формою № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» і звіту за формою № 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі — форма № 1-ОП), які затверджені наказом МФУ від 18.06.2024 № 296 .
Зокрема, податківці розглянули такі питання:
Питання 1. Чи має дублюватися інформація у звітах за формами № 1-ВП, № 1-ОП щодо видів продукції/товарів, якщо виробник, окрім виготовлення певного виду продукції/товарів, ще має надходження цього виду продукції/товарів від інших суб’єктів господарювання з метою реалізації в рамках оптової діяльності?
Відповідно до п. 1 розд. І Порядку заповнення форми № 1-ОП, затвердженого наказом № 296 зазначений звіт подають ліцензіати, які отримали ліцензії на оптову торгівлю спиртом (у тому числі біоетанолом), спиртовими дистилятами, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, крім виробників зазначеної продукції/товару (далі — продукція/товар). Водночас, ліцензіати-виробники подають тільки Звіт за формою № 1-ВП, у якому (відповідно до п. 1 розд. ІІІ Порядку заповнення звіту форми № 1-ВП (далі — Порядок № 1-ВП), затвердженого наказом № 296 ) щодо заповнення розділу II «Обсяги обігу товару, готового для реалізації кінцевому споживачу» зазначено, що цьому розділі зазначається інформація про продукцію/товар, обсяг яких придбаний/отриманий в інших суб’єктів господарювання з метою реалізації в рамках оптової діяльності.
Отже, дублювання інформації у звітах за формами № 1-ВП і № 1-ОП щодо видів продукції/товарів, якщо виробник окрім виготовлення певного виду продукції/товарів ще має надходження цього виду продукції/товарів від інших суб’єктів господарювання з метою реалізації в рамках оптової діяльності, не відбувається.
Питання 2. Чи передбачено новими формами № 1-ВП, № 1-ОП подання уточнюючого звіту за попередні періоди, коли звітність була подана згідно з формами № 1-ОА, № 1-ОТ, № 2-РС, затвердженими наказом МФУ від 11.02.2016 № 49 .
У зв’язку із набранням чинності з 01.10.2024 наказом № 296 та втратою чинності попередніми формами звітів, що затверджені наказом № 49, починаючи з жовтня 2024 року звіти подаються за новими формами, в тому числі уточнені звіти за попередні звітні періоди. Зокрема, уточнюючий звіт подається за формою № 1-ВП при уточненні звітів, поданих за формами № 1-РС, № 2-РС, № 3- РС.
Питання 3. Яким чином зазначити реєстраційний номер ліцензії, якщо суб’єкт господарювання має декілька ліцензій на здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями й тютюновими виробами?
У рядку 09 загальних частин звітів за формами № 1-ВП та № 1-ОП, який має текстовий формат, суб’єкт господарювання має можливість зазначити всі наявні у нього ліцензії.
Питання 4. У розділі І форми № 1-ОП при поверненні продукції/товару її обсяг зазначається зі знаком «(–)». Повернення виділяти окремо чи вносити загальним обсягом?
Порядком № 1-ОП передбачено, що при поверненні продукції/товару її обсяг зазначається зі знаком «(–)», одночасно при заповненні розділу I «Обсяги придбання та реалізації (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» передбачено зазначення:
- у гр. 5–8 — загального обсягу придбання/повернення суб’єктом господарювання продукції/товару всього за звітний місяць (пп. 3 –6 розд. II Порядку № 1-ОП);
- у гр. 9 — загального обсягу реалізації/повернення реалізованої продукції/товару за звітний місяць (п. 7 част. II цього Порядку № 1-ОП).
Таким чином показник повернення зменшує обсяги придбання (гр. 5–8) / реалізації (гр. 9) і зазначається загальним обсягом, а в разі перевищення обсягів повернення над обсягами придбання/реалізації за звітний місяць показник зазначається зі знаком «(–)».
Питання 5. Що означає ознака передачі/отримання на відповідальне зберігання у розділі ІV форми № 1-ОП? Якщо власні товарні залишки суб’єкта господарювання, який подає звіт, зберігаються на складах логістичної компанії, то чи потрібно ставити цифровий код ознаки «2» і в п. 3 зазначити код ЄДРПОУ логістичного провайдера?
Якщо власні товарні залишки суб’єкта господарювання, який подає звіт, зберігаються на складах логістичної компанії, то у гр. 2 розділу ІV форми № 1-ОП потрібно зазначати цифровий код ознаки «2» — при передачі й у гр. 3 — реєстраційні дані логістичного провайдера — зберігача.
Суб’єкт господарювання, який подає звіт, при отриманні продукції на зберігання відображає обсяг отриманого товару й у гр. 2 розділу ІV форми № 1-ОП зазначає цифровий код ознаки «1» — при отриманні й у гр. 3 — реєстраційні дані поклажедавця.
Питання 6. Яка має бути зазначена інформація в розділі II «Обсяги обігу товару, готового для реалізації кінцевому споживачу» та розділі III «Обсяги отримання та відвантаження продукції/товарів» форми № 1-ВП, якщо виробник займається оптовою торгівлею алкогольних напоїв і тютюнових виробів тих видів продукції/товарів, що не виготовляє?
При заповненні форми звіту виробники продукції, які одночасно займаються оптовою торгівлею товарів (незалежно від видів продукції/товарів, що виготовляються, та видів продукції/товарів, придбаних/отриманих у інших суб’єктів господарювання), зазначають:
- у розділі I — інформацію про обсяги надходження / повернення (у тому числі у як сировини), виробництва й обігу виробленої продукції (розд. ІІ Порядку заповнення розділу I «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» Порядку № 1-ВП);
- у розділі II — інформацію про продукцію/товар, обсяг яких придбаний/отриманий в інших суб’єктів господарювання (розд. ІІІ Порядку заповнення розділу II «Обсяги обігу товару, готового для реалізації кінцевому споживачу» Порядку № 1-ВП);
- у розділі ІІІ — інформацію про отриману й відвантажену продукцію/товар, а саме:
- в частині «Продукція/товари гр. 7 — 15 розділу I» відвантажену власно вироблену продукцію;
- в частині «Товари гр. 5 — 9 розділу II» відвантажену продукцію, обсяг яких придбаний/отриманий в інших суб’єктів господарювання (розділ IV Порядку заповнення розділу III «Обсяги отримання та відвантаження продукції/товарів» Порядку № 1-ВП).
Крім того, контролери нагадали, що суб’єкти господарювання — ліцензіати мають можливість подати уточнені звіти у відповідні терміни, визначені ст. 72 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX , без застосування штрафів, установлених пп. 30–33 ч. 2 ст. 73 Закону № 3817, а саме:
- для ліцензіатів, що подають щомісячний звіт (п. 3 ст. 72 Закону № 3817) — у разі подання уточнених звітів до кінця місяця, наступного за звітним місяцем, за який допущені помилки;
- для малих виробництв дистилятів, малих виробництв виноробної продукції, малих виробництв пива — якщо у кварталі, наступному за звітним роком, вони самостійно виявили помилки в поданому ними щорічному звіті та зобов’язані подати уточнений звіт до кінця такого кварталу.
(Джерело: ДПСУ)