Відповідно до абз. 1 п.п. 212.3.4 ПКУ особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання ФОП до початку здійснення реалізації пального.
Також згідно з п. 231.1 ПКУ платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису уповноваженої платником особи.
Право на складання АН надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому ст. 212 ПКУ (п. 231.4 ПКУ). Водночас згідно з п. 231.2 ПКУ особа, яка реалізує пальне будь-яким іншим особам — не платникам податку, зобов’язана скласти АН в одному примірнику.
Крім того, відповідно до п. 231.7 ПКУ, якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні АН, показники такої АН підлягають коригуванню шляхом складання РК та реєстрації його в ЄРАН.
РК складають у такій самій кількості примірників, як і кількість примірників АН, до якої їх складають. РК, складений платником податку до АН з реалізації пального або спирту етилового не платника акцизного податку, підлягає реєстрації в ЄРАН таким платником податку.
Отже, при поверненні пального постачальнику суб’єктом господарювання — неплатником акцизного податку такий суб’єкт господарювання не зобов’язаний реєструватися платником акцизного податку як особа, яка реалізує пальне.
(Джерело: категорія 114.11.01 ЗІР).