Верховний Суд у справі від 06.06.2024 № 367/569/23 зазначив таке.
Прогул — це відсутність працівника на роботі без поважних причин більше трьох годин (безперервно чи загалом). Для звільнення працівника на такій підставі власник або уповноважений ним орган повинен мати докази, що підтверджують відсутність працівника на робочому місці більше трьох годин упродовж робочого дня.
Поважними причинами визнаються такі причини, що виключають вину працівника. Якщо виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно ухвалити рішення про переведення працівника на дистанційну роботу, якщо ні — працівнику можуть бути надані відпустки, у тому числі і без збереження заробітної плати. Якщо простій не оголошували, місцезнаходження працівника невідоме, трудові обов’язки він не виконує — доцільно обліковувати його відсутність як відсутність з нез’ясованих причин.
Відсутність працівника на роботі у зв’язку з військовим вторгненням російської федерації на територію України не може бути кваліфіковано як прогул без поважної причини. При цьому нормами законодавства про працю не передбачено обов’язку працівника повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження та/або отримання статусу біженця або визнання його особою, яка потребує тимчасового захисту.
З огляду на ситуацію на території України працівники, які не виходять на роботу внаслідок обставин, пов’язаних із бойовими діями, або ті, які не мають змоги виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя і здоров’я, не підлягають автоматичному звільненню, зокрема на підставі п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Це обумовлено необхідністю збереження життя та здоров’я таких працівників та їхніх сімей і вважається відсутністю на роботі з поважних причин.
Якщо з таким працівником немає зв’язку, до з’ясування причин і обставин його відсутності за ним зберігаються робоче місце та посада, трудові відносини не припиняються, однак час таких неявок не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, та у загальному порядку не підлягає оплаті.