ЄСВ «за себе» під час війни та трудовий стаж

 

Відповідно до п. 919 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ, ФОП, зокрема й ті, хто обрав спрощену систему оподаткування, незалежні професіонали та члени фермерського господарства (якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах) тимчасово, з 01.03.2022 до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, мають право:

  • не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ «за себе»;
  • не заповнювати та не подавати розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації за періоди, в яких ЄСВ не обчислювався та не сплачувався.

Причому до таких осіб положення абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ (тобто вимога про сплату ЄСВ у розмірі, не більшому за максимальний і не нижчому від мінімального, в місяці, коли не отриманий дохід) щодо таких періодів не застосовуються.

Відповідно до ст. 9 Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 № 16/98-ВР страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та сплачуються внески (нею, роботодавцем) на страхування, якщо інше не передбачено законодавством.

Тобто, періоди несплати ЄСВ «за себе» не зараховуються у трудовий стаж таких осіб, адже застосування або незастосування положень п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ є правом зазначених платників ЄСВ, а отже, не позбавляє таких осіб можливості сплачувати ЄСВ «за себе» в терміни, визначені законодавством, та зазначати суми такого ЄСВ в декларації, що, зокрема, є передумовами для зарахування страхового стажу.

(Джерело:  ДПС України)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *