Офіційно опубліковано Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану № 2142-IX від 24.03.2022 року (законопроєкт № 7190).
Закон передбачає наступні новації:
- Зміни щодо оподаткування ПДФО власно вирощеної с/г продукції.
Тимчасово, починаючи з 1 квітня 2022 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються:
- доходи, отримані від продажу платником податку особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою, остаточно оподатковуються таким податковим агентом під час їх нарахування (виплати);
- податкові агенти у податковому розрахунку відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами від продажу особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента власної сільськогосподарської продукції, та загальну суму утриманого з них податку. При цьому в податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремої виплати, суми нарахованого на неї податку, а також відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохід від продажу особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції.
- Особливості переходу на спрощену систему за ставкою єдиного податку 2%
Перехід на ставку єдиного податку – 2% є добровільним. Тому ті, хто має бажання перейти на спрощене оподаткування з 1 квітня 2022 року мають подати заяву до 31 березня 2022 року (включно). Це розповсюджується і на платників єдиного податку третьої групи за ставками 3% та 5%, якщо вони приймуть рішення змінити ставку податку на 2%.
Однак, навість якщо ви не встигнете цього зробити до 1 квітня, законодавець передбачив можливість зробити це в будь-який день поки діятиме воєнний стан. Для цього, також потрібно буде подати заяву – і ви платник єдиного податку за ставкою 2% з наступного робочого дня, за днем подання такої заяви.
Для новостворених суб’єктів діє традиційне для спрощеної системи оподаткування правило: подав заяву на обрання спрощеної системи протягом 10 днів з моменту державної реєстрації – стаєш платником єдиного податку з дня державної реєстрації.
Форма заяви для переходу на спрощену систему оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 р. № 308. При її заповненні в графі «Ставка у відсотках до доходу» рядка 5.1.1 «Обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування» потрібно вказати 2%. І такої заяви не потрібно додавати розрахунок доходу за попередній календарний рік.
Залишатися платником єдиного податку за ставкою 2% можна до останнього дня місяця, у якому буде закінчено/скасовано воєнний стан. Як тільки воєнний стан закінчиться, тих хто перейшов на такий варіант спрощеної системи оподаткування автоматично з наступного місяця переведуть на ті умови оподаткування, на яких платник податків перебував до такого переходу.
Платник єдиного податку за ставкою 2% звільняється від сплати наступних податків:
- податку на прибуток підприємств;
- податку на доходи фізичних осіб у частині доходів ФОП, що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку (фізичної особи) та оподатковані за правилами єдиного податку;
- податку на додану вартість.
- земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою у розмірі 2% доходу для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування).
Разом з цим передбачено звільнення від нарахування та сплати:
- загального мінімального податкового зобов’язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки;
- екологічного податку за об’єкти оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. На дату підготовки цього матеріалу він ще відсутній.
Форма податкової декларації платника єдиного податку затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. №578 (зі змінами). Звітний період – місяць. Строки для подачі декларації – 20 днів по закінченню звітного місяця, ще 10 днів по закінченню граничного терміну звітування надається на сплату.
- Звільнення від сплати ПДВ платників єдиного податку III групи на особливих умовах.
На період переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2% реєстрація платником ПДВ не анулюється, а призупиняється. Це означає, що при переході не відбувається умовний продаж активів, які були придбані з ПДВ, а також знімається обов’язок платників податку нараховувати податкові зобов’язання, складати та реєструвати податкові накладні та подавати податкові декларації з ПДВ .
Придбаваючи товари/послуги у платників ПДВ, ви не зможете формувати податковий кредит. Але, усі товари/послуги, які постачатимуться вашим підприємством в періоді перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою єдиного податку 2%, будуть постачатися без ПДВ (не є об’єктом оподаткування).
З цього правила є виняток. Так законодавчо передбачено, що по товарах, які були придбані з ПДВ (тобто до переходу спрощену систему оподаткування) і реалізовані в періоді перебування на такій системі оподаткування, потрібно буде здійснити нарахування компенсуючих податкових зобов’язань за правилами визначеними у п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України. Таке донарахування ПДВ має бути виконане не пізніше останнього дня місяця, коли підприємство повернеться назад на загальну систему оподаткування.
Також ті, хто перейшов на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2%, звільняються від сплати ПДВ при розмитненні товарів, які ввозяться в Україну. Звільнення від сплати ПДВ при розмитненні товарів, які ввозяться в Україну, не розповсюджується на товари, які мають походження з Російської Федерації чи тимчасово окупованих територій.
- Подовжується з трьох до шести місяців період протягом якого платники, які не мали змоги подати податкову звітність, повинні виконати обов’язок щодо повної подачі звітності після закінчення особливого періоду.
- 5. Звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться на територію України в режимі імпорту та звільнення від ПДВ операцій з ввезення товарів на митну територію України платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, що сплачують податок за ставкою 2%. При цьому, передбачається спрощення процедур митного оформлення таких товарів.
Звільняються від оподаткування ввізним митом:
- товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу, крім спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу “живого” бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
- автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
- Тимчасово на період дії воєнного, надзвичайного стану на території України продовження строку реєстрації об’єктів права інтелектуальної власності у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності здійснюється відповідним програмно-інформаційним комплексом єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України в автоматичному режимі.
- За 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації та за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з збройною агресією Російської Федерації.
- Повністю звільнено від оподаткування ввезення транспортних засобів громадянами. Звільнено від акцизного податку та ПДВ ввезення транспортних засобів суб’єктами спрощеної системи. Визначено особливості функціонування митних органів на період воєнного часу.
Так, Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану” (надалі – Закон) передбачено, що з 01 квітня 2022 року при розмитненні транспортних засобів не сплачуються наступні податкові платежі:
- в’їзне мито;
- акцизний податок;
- податок на додану вартість.
Звільнення від сплати в’їзного мита поширюється виключно на громадян, які ввозять такі транспортні засоби для вільного обігу. Тобто бізнес (юридичні особи) і надалі буде сплачувати в’їзне мито при здійсненні таких операцій.
Окрім цього, пільгою щодо несплати акцизного податку та податку на додану вартість при розмитнені транспортних засобів можуть скористатися виключно громадяни та бізнес, який обрав сплату єдиного податку із ставкою 2%.
Отже, всі фізичні особи можуть скористатися таким податковим послаблення у повній мірі та лише юридичні особи платники єдиного податку 3 групи із ставкою податку 2% в частині податкових послаблень з акцизного податку та податку на додану вартість.
Законом передбачено перелік транспортних засобів на яких розповсюджується пільгове розмитнення на період дії правового режиму воєнного стану, а саме:
- автомобілі легкові;
- кузови до легкових автомобілів;
- причепи;
- напівпричепи;
- мотоцикли;
- транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше;
- транспортні засоби для перевезення вантажів.
Також не звільняються від сплати митних та податкових платежів при розмитненні транспортні засоби, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.
Законом не було передбачено порядку здійснення дій по пільговому розмитненню транспортних засобів.
Така процедура була врегульована додатково Кабінетом Міністрів України Постановою від 20 березня 2022 року № 330.
Постановою передбачено два шляхи розмитнення транспортних засобів:
Спрощений спосіб
Передбачає, що митний контроль та митне оформлення транспортних засобів, які ввозяться на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, здійснюється без справляння митних платежів, у тому числі податку на додану вартість, акцизного податку, ввізного мита, шляхом подання декларантом митному органу попередньої митної декларації без проведення митного огляду, без застосування фітосанітарного контролю, заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності безпосередньо у пунктах пропуску через державний та митний кордон України
Стандартний спосіб
Передбачає, що митний контроль і митне оформлення транспортних засобів, здійснюються у повному обсязі відповідно до вимог Митного кодексу України, а оподаткування ввезених товарів, у тому числі акцизним податком та податком на додану вартість, здійснюється на загальних підставах, встановлених Податковим кодексом України.
- Обмеження щодо продажу спирту. Тимчасово, на період дії воєнного стану та/або надзвичайного стану, спирт етиловий, що використовується як лікарський засіб, та спиртові або водно-спиртові настої реалізуються вроздріб лише через аптеки у флаконах з медичного скла або у пластикових флаконах та банках медичного призначення з об’ємом вмісту лікарського засобу не більше 100 сантиметрів кубічних, крім таких лікарських засобів, як бальзами.