Для розрахунку амортизації визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
За період невикористання (експлуатації) основних засобів у господарській діяльності у зв’язку з їх консервацією амортизація не нараховується.
Амортизації не підлягають та проводяться за рахунок відповідних джерел:
- вартість гудвілу;
- витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів;
- витрати на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів, невиробничих нематеріальних активів – п.п.138.3.2. п.138.3 ст.138 ПКУ.
Невиробничі основні засоби» та невиробничі нематеріальні активи – це основні засоби, нематеріальні активи, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.
Нормами П(С)БО 7 та Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30.09.2003 № 561, визначено відображення вартості безоплатно отриманих основних засобів та нарахування амортизації на них.
Отже, враховуючи зазначене, у податковому обліку не передбачено обмежень щодо нарахування амортизації на основні засоби, безоплатно отримані платником податку, тому такі основні засоби, які призначені для використання в господарській діяльності платника податку, підлягають амортизації згідно з п. 138.3 ст. 138 ПКУ.
(Джерело: ДПС у Київській області)