Відповідно до пп. 168.2 ст. 168 ПК України, якщо платник податку отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, то такий платник податку зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року у строки, визначені пп. 49.18.4 ст. 49 ПК України.
При цьому об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди.
Дохід від надання в оренду нерухомості оподатковуються за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПК України.
Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПК України, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду. Ставка військового збору становить 1,5 % об’єкта оподаткування.
Строки сплати визначено п. 179.7 ст. 179 ПК України, а саме: фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Обов’язок щодо повідомлення контролюючого органу про укладений договір оренди об’єктів нерухомого майна виникає у разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору. При цьому нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку — орендодавця за формою та у спосіб, встановлені Кабінетом Міністрів України. За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації нотаріус несе відповідальність, передбачену законом (абзац «б» пп. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170 Кодексу).
У разі якщо здача майна в оренду відбулася шляхом залучення посередників (ріелторів, брокерів та інших), то останні зобов’язані надсилати інформацію про укладені за їх посередництвом цивільно-правові угоди про оренду нерухомості до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації (пп.170.1.6 ст.170 Кодексу).
Таким чином, дохід отриманий фізичними особами від здачі житла в оренду відповідно до приписів податкового законодавства України підлягає обов’язковому оподаткуванню.
(Джерело: ДПС у Полтавській області)