Стосовно оплати праці у вечірні та нічні години фахівець зазначила, ст. 54 КЗпП України передбачено розмежування праці, а саме: вечірні години з 18:00 до 22:00, та нічні години – з 22:00 до 06:00. У табелі обліку використання робочого часу години роботи: у вечірній час позначають кодом «ВЧ» (03), в нічний час – кодом «РН» (04).
Тривалість робочого часу, режим роботи, час відпочинку згідно ст. 13 КЗпП України визначається колективним договором та правилами внутрішнього трудового розпорядку, також графіками роботи у разі змінної роботи. Якщо графіком виходу на роботу (графіком змінності) працівників передбачена робота в нічний час, то її тривалість включається в тривалість роботи (зміни) працівника. Компенсацією роботи в таких умовах є доплата за роботу в нічний час. При цьому така доплата здійснюється за фактично відпрацьовані години в нічний час.
Відповідно до ст. 108 КЗпП України робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, який встановлюється генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективними договорами, але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час. Це мінімум, який встановлений законодавством. Проводити оплату за роботу в нічний час нижче цієї межі або взагалі не оплачувати роботу в нічний час не можна. За порушення мінімальних трудових гарантій, до яких відноситься оплата за роботу в нічний час, відповідно до ч. 4 ст. 265 КЗпП України передбачено штраф у розмірі 10 мінімальної зарплати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. Доплату за нічний час необхідно проводити за підсумками кожного місяця незалежно від облікового періоду.
Оплата роботи у вечірній час
Оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Однак договірні норми щодо встановлення, зокрема, доплати за роботу у вечірній час визначені Генеральним і галузевими (регіональними) угодами.
Генеральною угодою передбачена доплата за роботу у вечірній час при багатозмінному режимі в розмірі 20% годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в такий час.
(ДЖерело: Держпраці у Дніпропетровській області)