У разі виконання підрядних будівельних робіт суб’єкти господарювання можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до пп. 14.1.266 ПКУ (за якого датою виникнення ПЗ з ПДВ є не дата першої події, а дата оплати).
У випадку довгострокових контрактів застосовування особливого порядку нарахування ПЗ з ПДВ є обов’язком платника податку, а у випадку будівельних робіт – правом.
Своєю чергою, для цілей оподаткування ПДВ довгостроковим договором (контрактом) є будь-який договір на виготовлення товарів, виконання робіт, надання послуг (зверніть увагу – не обов’язково будівельними) з довготривалим (більше одного року) технологічним циклом виробництва та якщо договором, який укладено на виробництво таких товарів, виконання робіт, надання послуг, не передбачено поетапного їх здавання.
Відповідно до цього можна навести такий алгоритм визначення дати ПЗ з ПДВ для довгострокових договорів на виконання будівельних робіт:
Договір* не передбачає поетапну здачу черг будівництва п. 187.9 ПКУ
дата фактичної передачі виконавцем робіт за такими договорами (контрактами)
Договір* передбачає поетапну здачу черг будівництва АБО
(за вибором виконавця) абз. 1 п. 187.1 ПКУ
дата першої події:
– або дата надання послуг;
– або дата отримання передоплати.
абз. 4 п. 187.1 ПКУ
дата отримання передоплати/оплати (касовий метод)
* Технологічний цикл робіт/послуг за яким триває більше одного року
А замовник таких робіт визнає ПК з ПДВ згідно з датою виникнення ПЗ з ПДВ у виконавця таких робіт за складеною і зареєстрованою в ЄРПН податковою накладною.
(Джерело: лист ДПС від 12.09.2019 р. №163/6/99-00-07-03-02-15/ІПК)