З червня для отримання готівки в банку необхідно буде надавати підтверджуючі документи

З 3 червня 2019 року вступають в силу зміни до Інструкції про ведення касових операцій банками України, внесені Постановою Національного банку № 62 від 18.04.2019 року.

Зняття готівки на підставі підтверджуючих документів

Так, згідно зі змінами до Інструкції про ведення касових операцій (далі – Інструкція) банк (філія, відділення) на виконання вимог законодавства України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення, з урахуванням ризик-орієнтованого підходу повинен забезпечити вжиття заходів, спрямованих на вивчення клієнтів – суб’єктів господарювання, які здійснюють касові операції для подальшого здійснення готівкових розрахунків, з метою спростування або підтвердження підозр у здійсненні клієнтом фінансових операцій, які містять ознаки фіктивності.

Банк (філія, відділення), застосовуючи ризик-орієнтований підхід, повинен забезпечити отримання від клієнта – підприємства підтверджуючих документів, на підставі яких здійснюються готівкові розрахунки.

Такими документами можуть бути:

  • закупівельний акт;
  • закупівельна відомість;
  • податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку,
  • кредитний договір;
  • договір поставки;
  • договір транспортування;
  • договір зберігання.

Також Нацбанк не обмежує суми операції, при якій можуть знадобитися підтверджуючі документи. Теоретично банки можуть вимагати підтверджуючі документи при відкликанні будь-якого суми готівки.

Ця вимога стосується виключно суб’єктів господарювання (юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців), у касовому обслуговуванні фізичних осіб-непідприємців нічого не зміниться.

Використання при касовому обслуговуванні електронного цифрового підпису та печатки

Клієнт банку, який є юридичною особою або фізичною особою-підприємцем, має право використовувати кваліфікований ЕЦП / кваліфіковану електронну печатку або вдосконалений ЕЦП / вдосконалену електронну печатку.

Фізична особа має право використовувати кваліфікований ЕЦП або вдосконалений ЕЦП, або простий ЕЦП.

Банк (філія, відділення) у разі використання електронного документообігу на договірних умовах з клієнтом видає з операційної каси готівку в національній валюті за заявою на видачу готівки з поточного рахунку юридичної особи, відокремленого підрозділу, а також фізичної особи – підприємця. Банк (філія, відділення) видає з операційної каси готівку за грошовим чеком (або заявою на видачу готівки) – юридичним особам, їх відокремленим підрозділам, а також фізичним особам-підприємцям.

При використанні заяви на видачу готівки юридична особа, її відокремлений підрозділ, а також фізична особа-підприємець повинні подати банку (філії, відділення) довіреність у вигляді електронного документа засобами дистанційного обслуговування на кожну заяву на видачу готівки або одноразово на здійснення наступних операцій:

  • юридичною особою на уповноважену особу, якщо її не внесено в картку із зразками підписів як особу з правом першого або другого підпису;
  • фізичною особою-підприємцем у разі надання повноважень іншій особі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *