Платники та база оподаткування
Згідно з пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до пп. 267.2.1 вищезазначеної статті є об’єктами оподаткування.
Об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів МЗП, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Кодексу) (у 2018 р. вартість автомобілів, які підлягають оподаткуванню, становить понад 1 396 125 грн).
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, тобто Мінекономрозвитку України, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.
Довідково: Постановою № 428 змінено Методику визначення середньоринкової вартості автомобілів, затверджену постановою № 66.
Відповідно до зазначеної Методики Мінекономрозвитку України розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів МЗП, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марку, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального (п. 13 постанови № 428).
Ставка податку
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000,00 грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу.
Сплата податку
Контролюючий орган направляє фізичній особі-платнику податку податкове повідомлення-рішення про сплату суми транспортного податку та відповідні платіжні реквізити за місцем її реєстрації до 1 липня звітного року. Фізична особа сплачує транспортний податок протягом 60 днів з дня отримання податкового повідомлення-рішення.
Платник податку-юридична особа самостійно обчислює суму податку, станом на 1 січня звітного року, і до 20 лютого цього року подає контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію (пп. 267.6.4 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу), а також сплачує транспортний податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом (пункт б, пп.267.8.1 п.267.8 ст 267 ПКУ), які відображаються у річній податковій декларації. Нагадуємо, що у 2018 році до контролюючих органів подається оновлена форма декларації з транспортного податку, яку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 10.04.2015 №415 «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку».
Довідково: термін сплати за ІV квартал — 29 січня 2019 р.
Авто придбано посеред року
Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою — платником податку подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
Таким чином, підприємство протягом місяця з дня виникнення права власності на автомобіль мало подати до контролюючого органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування податкову декларацію, а податок сплачувати починаючи з місяця, в якому виникло таке право власності (пп. 267.6.4 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу).
До переліку не внесено, а вартість перевищена
Якщо на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку України інформація про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об’єкта оподаткування транспортним податком, відсутня, то це відомство за зверненням контролюючого органу та/або власника легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому вищенаведеного пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
У разі спливу п’ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, що настає за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п’яти років (пп. 267.6.7 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу).
Визначення ставки податку у разі придбання автомобіля протягом року
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування (п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу).
Водночас у разі придбання автомобіля протягом року декларація платником податку подається протягом місяця з дня виникнення права власності на цей автомобіль, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на нього (пп. 267.6.4 п. 267.6 ст. 267 зазначеного Кодексу).
При цьому Кодексом передбачено, що податок сплачується з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Приклад 1
Підприємство у вересні придбало автомобіль 2017 р. випуску вартістю 1 405 000 грн і в той самий місяць зареєструвало на нього право власності.
Тобто протягом року кількість місяців володіння автомобілем — чотири місяці. Отже, податок потрібно сплачувати починаючи з вересня. Розрахунок річної суми податку такий: 25 000 грн / 12 × 4 = 8 333,33 грн.
За І та ІІ квартали податок сплачувати не потрібно.
Сума, належна до сплати за ІІІ квартал, розраховується так: 25 000 грн / 12 × 1 = 2083,33 грн.
Сума за ІV квартал: 25 000 грн / 12 × 3 = 6 250 грн.
Звітування
Платники податку — юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього самого року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію за формою, затвердженою наказом № 415, і у порядку, передбаченому ст. 46 Податкового кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально (пп. 267.6.4 п. 267.6 ст. 267 Кодексу).
У випадку придбання автомобіля протягом року, декларація юридичною особою — платником податку подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
Якщо платник вперше подає декларацію за новопридбаний об’єкт оподаткування та звітує за рік, у полі «Тип декларації» він зазначає «Звітна».
Якщо автомобіль придбано або продано до 20 лютого, а звітну декларацію вже подано, то до закінчення граничного терміну потрібно подати декларацію з типом «Звітна нова».
У разі переходу права власності на автомобіль після закінчення граничного терміну подання платник має протягом місяця з дня виникнення права власності на такий автомобіль подати уточнюючу декларацію.