Документом вносяться такі основні зміни в систему реєстрації місця проживання в Україні:
- При виписці дається місяць для постановки на нове місце реєстрації (раніше на це відводилося 10 днів).
- Подавати документи в ЦНАП можна одночасно на виписку і нову реєстрацію. Все оформити обіцяють протягом місяця.
- Оформити обіцяють протягом місяця. При цьому, датою початку реєстрації буде день подання заявником документів.
- Нові id-паспорта міняти не потрібно – всі дані внесуть на електронний чіп. Паспорти-книжечки, по-старому, будуть проштамповувати.
- При внесенні неправдивих даних про себе або дітей, органи реєстрації можуть на свій розсуд призупинити або анулювати реєстраційні дії.
- При необхідності інспектори зможуть вибірково навідуватися додому до заявників, щоб перевірити подану ними інформацію.
- Школи зможуть ініціювати перевірку місця реєстрації дитини.
- Дітей пропишуть тільки за місцем реєстрації одного з батьків (за письмовою згодою другого).
- На реєстрацію новонароджених дають 3 місяці (якщо не встигнеш – автоматично зареєструють з матір’ю). Документи можна подати в РАЦС разом з держреєстрацією народження або під час оформлення державної допомоги.
- За неправдиві дані оштрафують.
Прописка і виписка буде відбуватися за декларативним принципом, тобто виходячи з тих документів, які подав заявник. Ці дані зможуть вибірково перевіряти, і, якщо виявлять невідповідність, – реєстрацію зупинять, а заявника оштрафують.
За подання неправдивих відомостей про реєстрацію місця проживання доведеться заплатити від 1 700 до 3 400 грн. (раніше такі дії не каралися і в житло можна було прописати скільки завгодно людей). Значно збільшилися штрафні санкції й за проживання без реєстрації або повідомлення органу реєстрації: з 17-51 грн. до 340-850 грн.
У день прийняття рішення про перевірку, реєстраційні дії припиняються або анулюються. Не пізніше наступного дня перевіряльники повинні відіслати підозрюваному повідомлення про візит, опитувальник для актуалізації даних та копію заяви, якщо така надійшла.
– протягом 5 днів письмово надіслати пояснення і всі можливі докази свого законного проживання в житлі, або особисто запросити перевіряльників, вказавши дві можливі дати та час для інспекції.
– про рішення оглянути квартиру сповістять протягом 15 днів. А за результатами перевірки, під час якої може вестися відеозапис, складуть акт. Цього паперу вистачить, щоб виписати людину.
У разі чого, дії перевіряльників можна буде оскаржити.
Законодавча ініціатива передбачає відразу десять приводів для обов’язкової перевірки факту проживання (перевірка не повинна перевищувати 30 календарних днів):
- За заявою власника житла про те, що хтось там не проживає.
- За заявою одного з батьків, якщо дитину (до 14 років) безпідставно виписав другий із батьків.
- Якщо держоргани або місцева влада, підприємства та організації будь-якої форми власності отримали документальне підтвердження, що особа не проживає за місцем реєстрації.
- За дорученням керівництва школи перевірити фактичне проживання дитини.
- При надходженні скарги на реєстраційні дії.
- Якщо реєстрація або виписка були хоча б один раз анульовані за останні 3 роки.
- Занадто часта перереєстрація (три рази за рік).
- Якщо дитина зареєстрована без батьків або інших законних представників.
- Якщо є підозри про проживання в житлі понад трьох сімей (порівняють прізвища, вік, стать).
- Вказано вигадану адресу і т.д.
Разом з тим, самого власника житла, який фактично в ньому проживає, перевіряти не дозволяється.
Самостійно зняти з реєстрації зможуть на підставі:
- свідоцтва про смерть або даних з реєстру цивільного стану;
- за рішенням суду;
- акта перевірки факту проживання, яким встановлено, що людина з’їхала, але не виписалася належним чином (якщо з’ясується, що вона там ніколи і не проживала, попередню реєстрацію анулюють).