Згідно з п. 197.1.21 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об’єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства.
Згідно з ст. 377 ЦКУ при набутті права власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить і право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені.
Отже, продається будівля – до покупця автоматично переходить право власності на земельну ділянку, яке до цього належало продавцю будівлі. Тому суму, яку такий продавець бажає отримати за землю, слід врахувати у вартості будівлі, яка продається.
При цьому данні про розмір та номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з переходом права власності є істотними умовами договору купівлі-продажу такої будівлі.
Але земельна ділянка може продаватися і окремо:
1) якщо здійснюється операція з постачання земельної ділянки, що знаходиться під об’єктом нерухомості, як окремого об’єкта, то така операція з відчуження звільняється від оподаткування ПДВ (за умови відображення в обліку придбання такої ділянки як окремого об’єкта);
2) у разі, якщо здійснюється операція з постачання об’єкта нерухомості разом з земельною ділянкою, яка знаходиться під таким об’єктом та обліковується у загальній вартості об’єкта нерухомості (включається до його вартості), то такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах (Джерело: лист ДФС від 27.03.2018 р. №1247/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).