Cтаттею 55 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) визначено, що до роботи в нічний час забороняється залучати:
- вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП України);
- осіб, молодших вісімнадцяти років (ст. 192 КЗпП України);
- інших категорій працівників, передбачених законодавством.
За угодою сторін трудового договору жінки можуть працювати в нічний час. Згода працівниці на роботу в нічний час слід отримати в письмовій формі.
Робота інвалідів у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям. Згідно ст. 13 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», громадяни похилого віку також можуть бути залучені до роботи в нічний час тільки з їхньої згоди і за умови, якщо це не протипоказано їм за станом здоров’я. Згода вищевказаних працівників на роботу вночі доцільно буде оформити в письмовому вигляді.
Відповідно до ст. 54 КЗпП України, нічним вважається час з 10 год. вечора до 6 год. ранку.
До інших категорій працівників, яких забороняється залучати до нічних робіт, належать, зокрема, працівники, що захворіли на туберкульоз і підлягають за висновком ЛКК звільненню від роботи в нічний час.
Враховуючи, що залучення працівників, зазначених частиною першою ст. 55 КЗпП України, до роботи в нічний час не допускається, відмова цих працівників від виконання такої роботи не може розглядатися як порушення трудової дисципліни, незалежно від характеру трудових обов’язків.
(Джерело: Держпраці у Дніпропетровській області)