Нові критерії підприємств (мікро, малі, середні, великі)

Законом України від 05.10.2017 р. №2164-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (щодо удосконалення деяких положень) внесено зміни до ст. 2 Закону про бухоблік, а саме: додано класифікацію підприємств (крім бюджетних установ). Тепер усі підприємства можуть належати до мікропідприємств, малих, середніх або великих підприємств.

Мікропідприємства
Мікропідприємства – показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом з таких критеріїв:
• балансова вартість активів — до 350 0000 євро;
• чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 700 000 євро;
• середня кількість працівників — до 10-ти осіб. Суб’єктами мікропідприємництва є юрособи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10-ти осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 000 000 євро, визначену за середньорічним курсом НБУ.
Малі підприємства
Малими – які не відповідають критеріям для мікропідприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом з таких критеріїв:
• балансова вартість активів — до 4 000 000 євро;
• чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 8 мільйонів євро;
• середня кількість працівників — до 50-ти осіб. Суб’єктами малого підприємництва є:
юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом НБУ.
Великі підприємства
Великими – не відповідають критеріям для середніх і показники на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом з таких критеріїв:
• балансова вартість активів — понад 20 000 000 євро;
• чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — понад 40 000 000 євро;
• середня кількість працівників — понад 250-ит осіб. Суб’єктами великого підприємництва є юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250-ти осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 000 000 євро, визначену за середньорічним курсом НБУ.
Середні підприємства
Середніми є підприємства, які не відповідають критеріям для малих підприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом з таких критеріїв:
• балансова вартість активів — до 20 мільйонів. євро;
• чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — до 40 мільйонів. євро;
• середня кількість працівників — до 250 осіб. Інші суб’єкти господарювання належать до суб’єктів середнього підприємництва.
Для визначення відповідності критеріям, зазначеним в євро, застосовується офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі курсів Нацбанку, що встановлювались для євро протягом відповідного року.
Новоутворені підприємства під час визначення відповідності критеріям застосовують показники на дату складання річної фінансової звітності. Тобто у першому звітному періоді (яким вважається рік з дати початку створення підприємства до 31 грудня) нові підприємства вперше визначатимуть, до якої категорії вони належать, за результатами власної діяльності в такому році;
Якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно відноситься до відповідної категорії підприємств. Отже, передбачено можливість автоматичного переходу з однієї категорії підприємств до іншої. Але такий перехід можливий протягом двох років – тобто, наприклад, якщо у одному році велике підприємство відповідає критеріям середнього, статус середнього підприємства воно отримає лише в наступному звітному році, і то якщо відповідатиме критеріям середнього підприємства за показниками фінзвітності такого року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *