Зміна (коливання) курсу іноземної валюти може призводити до зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, то у платника податку – постачальника таких товарів/послуг виникає підстава для здійснення коригування податкових зобов’язань з ПДВ та складання на дату фактичної доплати чи повернення коштів розрахунку коригування відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) і реєстрації його в ЄРПН.
Розрахунок коригування до ПН, з дати складання якої минуло більше 1095 календарних днів, не може бути зареєстрований в ЄРПН у зв’язку із спливом терміну, встановленого ст. 257 Цивільного кодексу України та ст. 102 ПКУ.
Таким чином, у разі, якщо після сплину 1095 календарних днів з дати виникнення податкових зобов’язань та складання ПН при передачі майна у фінансовий лізинг відбувається зміна його вартості, РК до таких податкових накладних не може бути зареєстрований в ЄРПН, а підстави для зменшення податкових зобов’язань відсутні.
При цьому лізингоодержувач, у випадку зменшення компенсації вартості майна переданого у фінансовий лізинг, зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ на суму такого зменшення, використовуючи механізм, визначений п. 198.5 ст. 198 ПКУ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.
У разі збільшення суми компенсації вартості майна переданого у фінансовий лізинг, якщо з дати складання податкової накладної минуло 1095 календарних днів, постачальник зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією. Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна є підставою для включення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту лізингоодержувача.
(Джерело: лист ДФСУ від 31.07.2019 р. № 3591/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)